Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted by on Wrz 1, 2013 in Praca | 0 comments

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna jest niezwykle ważnym punktem procesu całej rekrutacji. Kiedy już nasze CV zostanie zauważone i zostaniemy zaproszeni na rozmowę, należy się do niej starannie przygotować. Zastosowanie się do poniższych rad na pewno zminimalizuje ryzyko porażki.


– Zbierz informacje o firmie
Dane o firmie, zatrudnienie, profil działalności przydadzą się, gdy pracodawca będzie chciał sprawdzić naszą wiedzę i zaangażowanie.
Informacje o firmie znajdziemy przede wszystkim w internecie, prasie, czasem w pismach branżowych. Bazą naszych poszukiwań powinna być jednak strona internetowa firmy, do której aplikujemy.

– Zbierz informacje o stanowisku
By uzyskać informacje o stanowisku, czasem wystarczy dokładnie przeczytać ogłoszenie o pracę. By uzupełnić tę wiedzę, warto przejrzeć konkurencyjne ogłoszenia oraz opis typowego stanowiska pracy w danej branży. Jeśli znamy stanowisko i umiemy o nim mówić, wówczas z pewnością uda nam się bardziej przekonująco przedstawić swoją kandydaturę.

– Zareklamuj siebie
Przed rozmową kwalifikacyjną wypisz wszystkie swoje najważniejsze umiejętności, kwalifikacje, osiągnięcia oraz cechy, które przydadzą się na oferowanym stanowisku. Następnie skup się na swoim doświadczeniu zawodowym pod kątem historii zatrudnienia i sprawach, za które w pracy byłeś odpowiedzialny. Dzięki temu podczas rozmowy łatwiej nam będzie mówić o sobie.

– Opracuj listę możliwych pytań

  • Przy rozmowach kwalifikacyjnych niektóre pytania pojawiają bardzo często:
  • Jakie są Pani / Pana słabe strony?
  • Jakie są Pani / Pana mocne strony?
  • Dlaczego zdecydowała się Pan / Pani kandydować na to stanowisko?
  • Dlaczego uważa Pan / Pani, że powinniśmy zatrudnić właśnie Pana / Panią?
  • Dlaczego zmienia Pan / Pani pracę?
  • Dlaczego odszedł Pan / Pani z poprzedniej pracy?
  • Co będzie Pan / Pani robił za np. 5 lat?

 

– Trenuj przebieg rozmowy kwalifikacyjnej
Kiedy już wszystkie elementy naszego wystąpienia są gotowe, pozostaje nam je przetrenować. Ćwiczymy odpowiedzi wiele razy, do czasu aż będziemy całkowicie zadowoleni z efektu.
– Odpowiedni strój
Strój podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest niezmiernie ważny. Koniecznie pamiętajmy o tym, aby był służbowy. To on pozwoli ocenić pracodawcy, czy mamy szacunek do niego, jego firmy, i czy zależy nam na zdobyciu danego stanowiska.

Podobne wpisy: