Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted by on Paź 18, 2013 in Praca | 0 comments

ABC podatków w UK

ABC podatków w UK

Ważną rolę w każdym państwie odgrywają podatki. To dzięki nim kraje mogą się rozwijać, tworzyć nowe miejsca pracy, finansować służbę zdrowia czy oświatę.

Najważniejszą jednak rolę odgrywają obywatele, bo to właśnie ich podatki stanowią ogromną część wpływów budżetowych. Nic więc dziwnego, że zwrot podatku jest jedną z tych możliwości, jaką podatnik ma prawo wykorzystać na swoją korzyść.

Czy masz obowiązek rozliczenia się z HM Revenue & Customs?
Co roku miliony ludzi w Wielkiej Brytanii mają obowiązek rozliczyć się z dochodu, składając do urzędu podatkowego swoje rozliczenie podatkowe (Tax Return). Taki obowiązek masz m.in. wówczas, gdy spełniasz przynajmniej jeden z poniższych warunków: prowadzisz działalność gospodarczą, jesteś osobą samozatrudnioną, jesteś zarejestrowany w systemie CIS, nawet jeśli aktualnie nie pracujesz w branży budowlanej, jesteś dyrektorem spółki lub partnerem w partnership, uzyskałeś dochód, od którego nie był odprowadzony podatek, posiadasz dochód z nieruchomości lub dywidend, masz dochód z zagranicy.
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do przygotowania rozliczenia podatku tzw. Tax Return, terminowego przesłania go do urzędu skarbowego (HM Revenue & Customs) oraz zapłacenia podatku, jeśli jest należny. Nawet jeśli nie miałeś żadnych dochodów z tego tytułu, nie powinieneś zaniedbać odesłania wypełnionego Tax Return, aby uniknąć poważnych kłopotów w przyszłości. Nie zapomnij, iż z dochodu zerowego również masz obowiązek rozliczenia się. Jeśli nigdy nie rejestrowałeś się jako Self Employed, nie musisz nic robić po zakończeniu roku podatkowego.

Kiedy kończy się rok podatkowy? Jakie są terminy skladania Tax Returns?
Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku. Ustawowy termin na składanie papierowych Tax Returns przez osoby samozatrudnione to 31 października lub drogą internetową do 31 stycznia. Po tym terminie automatycznie naliczana jest kara. Deklaracje podatkowe można składać w urzędzie skarbowym za ostatnie 5 lat.

Jakie dokumenty należy posiadać, aby odzyskać podatek zapłacony na Wyspach?
Podstawą do wystąpienia o zwrot podatku z Wielkiej Brytanii są zaświadczenie o zarobkach, które wystawia pracodawca (P45, gdy pracownik kończy pracę w ciągu roku podatkowego oraz P60 wydawane pracownikowi na końcu roku podatkowego po 5 kwietnia), osoby Self-Employed: ewentualnie kopie statementów CIS wystawianych przez kontraktorów osobom zarejestrowanym w systemie CIS. Jeżeli nie posiadasz wymaganych dokumentów, należy zwrócić się do pracodawcy o ich wystawienie. Jeżeli nie posiadamy ani P45, ani P60, można wykorzystać do rozliczenia payslipy, które zawierają wyszczególnienie zarobków tygodniowych.

Od czego zależy kwota zwrotu, jaką otrzymam?
Kwota zwrotu zależy głównie od wysokości twojego całkowitego dochodu. Ważne jest również to, w jaki sposób starasz się o zwrot. Próbując rozliczać się samodzielnie, możesz popełnić błędy, które spowodują mniejszy zwrot.

Ile trwa proces odzyskania podatku?
Od momentu przekazania pełnej dokumentacji do HM Revenue & Customs, proces rozpatrzenia podania może trwać od miesiąca do nawet kilku miesięcy. Termin ten może jednak ulec wydłużeniu, jeśli urząd podatkowy będzie potrzebował dodatkowych informacji.

W przerwie od podatków skosztuj koniecznie kurczaka po wietnamsku

Podobne wpisy: