Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted by on Cze 14, 2013 in Praca | 0 comments

Agencje pracy nie takie straszne

Agencje pracy nie takie straszne

Istnieje wiele sposobów szukania pracy w Wielkiej Brytanii. Kiedy nie uda nam się jej znaleźć, korzystając z prasy, internetu, bądź przez znajomych, decydujemy się na agencję pracy.

Jak pokazują statystyki, z usług agencji pracy korzysta aż 75-80 proc. osób. Jest to zatem bardzo popularna metoda poszukiwania pracy na Wyspach. Co jednak warto wiedzieć, zanim skorzystamy z usług jednej z takich agencji?
Agencje zatrudnienia współpracują z pracodawcami oraz z poszukującymi zatrudnienia. Ich zadaniem jest pozyskiwanie pracowników, którzy posiadają najodpowiedniejsze kwalifikacje do pracy w firmie, która korzysta z ich usług. Dodatkowo niektóre agencje oferują zarejestrowanym kandydatom różnorodne usługi (np. napisanie CV, szkolenia), których celem jest zwiększenie szans na znalezienie pracy. Należy jednak pamiętać o tym, że agencje nie są w stanie zagwarantować nam znalezienia pracy. Zapisanie się do którejkolwiek z nich poprzedzone jest przejściem tzw. interview, w trakcie którego pracownik agencji wypytuje nas o kwalifikacje i interesujący nas obszar zatrudnienia.
Zanim jednak skorzystamy z usług danej agencji, warto dowiedzieć się, czy należy ona do stowarzyszeń i organizacji biznesowych – takie organizacje zawsze bardzo dokładnie sprawdzają reputację swoich członków.
Praca stała czy tymczasowa?
Istnieją dwa podstawowe rodzaje agencji zatrudnienia (większość z nich prowadzi obie formy działalności): pośrednictwo pracy (w tym przypadku agencja tylko pośredniczy w znalezieniu pracy, a kandydat jest bezpośrednio zatrudniany przez pracodawcę), usługi agencji pracy tymczasowej (agencja kieruje nas do pracy u swojego klienta, ale to z nią zawieramy umowę o pracę i to ona wypłaca nam wynagrodzenie). Praca tymczasowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą wiązać się długą umową, np. studentów. Warto pamiętać o tym, że agencje pracy tymczasowej nie zajmują się jedynie pośrednictwem pracy, ale starają się w fachowy i optymalny sposób nawiązać współpracę między osobami poszukującymi pracy a ich przyszłymi pracodawcami. Ten rodzaj agencji oferuje także różnorodne praktyki oraz staże.
W Wielkiej Brytanii działają również agencje wyspecjalizowane, które oferują prace tylko w jednej konkretnej branży (np. związane z farmacją lub nauczaniem).
Opłaty
Agencje pracy nie pobierają opłat za znalezienie pracy czy za zarejestrowanie nas w swoich aktach. Powinny za to pobierać wynagrodzenie od pracodawców poszukujących pracowników. Wyjątki zdarzają się w branży rozrywkowej czy w agencjach modelek i modeli.
Pracownicy agencji nie mogą także wymagać zakupienia od nich innych produktów czy usług, takich jak np. napisanie CV, szkolenia, czy osobisty sprzęt ochronny. Jeśli natomiast agencja oczekuje od zapłacenia za zakwaterowanie, transport czy szkolenia, możesz wycofać się z tej usługi w dowolnym okresie bez ponoszenia żadnych kar. Wówczas należy złożyć wypowiedzenie na piśmie co najmniej 10 dni roboczych przed anulowaniem usługi zakwaterowania i 5 dni roboczych przed wycofaniem się z innych usług.
Rejestracja w agencji
Musisz mieć przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty, potwierdzające twoje kwalifikacje. Testy obsługi programów komputerowych (MS Office), szybkiego pisania na komputerze oraz testy poprawności pisania w języku angielskim, są stałym elementem rejestracji w agencjach. Niewątpliwie bardzo istotna jest rozmowa z osobą, która w twoim imieniu będzie poszukiwać dla ciebie pracy. Pamiętaj o profesjonalnym przygotowaniu oraz dobrej autoprezentacji – ta rozmowa, mimo że może być prowadzona nieformalnie, jest tak naprawdę ważnym interview! Jeśli zrobisz dobre wrażenie, konsultant chętniej przedstawi twoją kandydaturę swoim klientom.

Zobacz: aranżacja i projektowanie wnętrz

Podobne wpisy:

    Brak podobnych wpisów