Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted by on Sie 27, 2013 in Praca | 0 comments

Czy warto pracować sezonowo w Wielkiej Brytanii?

Czy warto pracować sezonowo w Wielkiej Brytanii?

Każdego roku na Wyspach rośnie zapotrzebowanie na pracowników wakacyjnych. Ile można zarobić i jakie pracę są najczęściej wybierane prze Polaków?

Według oficjalnych danych, na Wyspach obecnie w celach zarobkowych przebywa ok. 450 tys. Polaków zatrudnionych głównie w trzech branżach: gastronomicznej, turystyczno-hotelowej oraz rolniczej. Zdecydowanie najczęściej podejmowanymi pracami dorywczymi są: kelner, barman, sprzedawca, pomoc domowa, pokojówka, recepcjonistka, kucharz i kuchenny pomocnik oraz tzw. „zbieracz”. Jeśli planujemy pracę w którymkolwiek z powyższych zawodów, warto zastanowić się nad wyjazdem w takie rejony, jak Blackpool, Brighton, Bournemouth, Truro, a także na południe Anglii. Poszukując pracy w internecie, z pewnością natrafimy na całe mnóstwo przeróżnych ofert. Okaże się, że przeważać będą konkretne zawody z niemalże przypisaną do nich stawką.

Tam, gdzie pracy jest najwięcej
Praca sezonowa może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które jeszcze nie znają dobrze języka i zaczynają dopiero poszukiwanie swojego miejsca na rynku pracy na Wyspach. Zdecydowanie najszybciej i najłatwiej będzie otrzymać pracę w rolnictwie przy sezonowych zbiorach owoców i warzyw. Stowarzyszenie brytyjskich rolników każdego roku prowadzi rekrutację w wielu europejskich miastach do pracy na farmach. Wystarczy zajrzeć na stronę www.nfyfc.org.uk i sprawdzić, jakie są aktualne oferty pracy, oraz jak i gdzie należy aplikować.  Pracodawcy zazwyczaj organizują kempingi lub inne zakwaterowanie na miejscu lub w pobliżu miejsca pracy. Z reguły wygląda to tak, że przepracowujemy na farmie, w sadzie, bądź szklarni minimum 40 godzin tygodniowo. Prace wakacyjne trwają zazwyczaj aż do września. Średnia stawka godzinowa wynosi ok. £6-7,50, ale możliwa jest też praca na akord. Z pewnością prawo jazdy kat. B oraz znajomość języka na poziomie co najmniej komunikatywnym przyczynią się do zwiększenia naszych zarobków (£8-9/h). Jeżeli mamy możliwość zakwaterowania u znajomych bądź rodziny, warto pomyśleć o pracy przy sortowaniu i pakowaniu owoców (ok. £11/h).
„Drugi etap” tego typu prac sezonowych rozpoczyna się na przełomie października i listopada, kiedy to jest spore zapotrzebowanie na ogrodników i pomocników w szkółkach roślin (wynagrodzenie wynosi ok. £7.5/h). Ważne! Jeśli praca sezonowa jest dla nas jedyną w danym roku podatkowym, a podczas całego okresu zatrudnienia zarobimy mniej niż wynosi kwota wolna od podatku, możemy ubiegać się o zwrot całości zapłaconego podatku. W roku podatkowym 2012/13 kwota podatkowa wynosi £8105 brutto, co oznacza, że gdy np. podejmujemy pracę na okres 14 tygodni z tygodniowym zarobkiem £243 (£243 x 14 = £3402) i regularnie płacimy podatek dochodowy (£17,43 tygodniowo), otrzymamy jego całkowity zwrot, gdyż pełna kwota podatkowa (£17,43 x 14) wyniosła £244,02, a więc więcej, niż nasze zarobki.

Wakacyjne szaleństwo
Każdy turysta w okresie letnim liczy przede wszystkim na wakacyjne szaleństwo, świetną zabawę i w pełni wykorzystany czas w dopiero co odkrywanym przez siebie miejscu. Dlatego też przeróżne parki rozrywki poszukują letnich pracowników, którzy „zaopiekują się” turystami: przewodników, kasjerów, konserwatorów maszyn, itp. Najlepiej rozpocząć poszukiwania pracy w tej branży na stronach internetowych sieci popularnych lunaparków (np. Thorpe Park, Legoland, Wicksteed Park). Pomocny okaże się także portal www.funpark.co.uk, na którym znajdziemy adresy wszystkich placówek rozrywkowych na terenie Zjednoczonego Królestwa. Miesięczne wynagrodzenie wyniesie ok. 2 tys. funtów, a poza tym wstęp na wszystkie atrakcje dla pracowników jest wolny. Ten rodzaj pracy przeznaczony jest w szczególności dla osób młodych, bez doświadczenia, ale posługujących się biegle językiem angielskim.
Ponadto letnia pogoda sprzyja wszelakim kempingom, których organizatorzy poszukują animatorów zajęć dla dzieci i dorosłych, a także instruktorów różnych sportów. W łatwy sposób możemy połączyć pracę z zabawą, a dodatkowo podszlifować język. Wypłata miesięczna mieści się w granicach 1200 funtów. Formularze aplikacyjne do pracy sezonowej znajdziemy na stronach internetowych placówek, np.: King’s Camps, Kingswood, Loch Insh, Parkdean Holidays, Boume Leisure, PGL, HF Holidays.

Do pracy sezonowej bardzo przydają się urządzenia pomiarowe

Podobne wpisy: