Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted by on Sie 16, 2013 in Praca | 0 comments

Ile można zarobić w UK?

Ile można zarobić w UK?

Wielu polaków przyjechało do Wielkiej Brytanii z myślą o lepszym życiu. O ile początki bywały ciężkie, o tyle stopa życiowa przeciętnego Polaka w UK zaczęła gonić poziom, na którym utrzymuje się przeciętny Brytyjczyk. Wiele osób nadal poszukuje swojego miejsca na rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Ile można zatem zarobić?


Ile minimalnie?
Każdego roku na terenie Zjednoczonego Królestwa prowadzi się statystyki obecnego stanu gospodarki i handlu tak, by 1 października ogłosić nową stawkę minimalnego wynagrodzenia. Jest to godzinowa płaca (brutto), którą minimalnie będzie zarabiał każdy zatrudniony na terenie Wielkiej Brytanii. Zatrudnienie pracownika za mniejsze pieniądze jest karalne, bo niezgodne z prawem (pamiętajmy, że w tego typu przypadkach można pracodawcę podać do sądu). Sprawa oczywista – zarobki mogą zależeć od wieku, stażu pracy, wykształcenia, czy charakteru wykonywanej pracy, jednak niezmiennie tegoroczne minimalne stawki dochodu brutto (obowiązujące do 01.10.2013 r.) wyglądają tak:
6,19 GBP
– pracownicy w wieku 21 lat
i powyżej
4,98 GBP
– pracownicy w wieku od 18 do 20 lat
3,68 GBP – pracownicy w wieku 16 i 17 lat
2,65 GBP – praktykanci i stażyści
Poza tym trzeba wiedzieć, że dla rolników, w szerokim tego słowa znaczeniu (wszystkich: pracujących w gospodarstwie rolnym, zajmujących się hodowlą i/lub zbiorem produktów żywnościowych, wykorzystujących grunta pod pastwiska, sady, lasy) przewidziano inne przepisy zarobkowe. Obowiązuje ich tzw. „agricultural minimum wage” (minimalna płaca dla rolników) oraz inne specjalistyczne świadczenia. Istnieje również możliwość wynagrodzenia za wykonaną pracę, czyli za akord (np. w budownictwie – za remont mieszkania). Wówczas również otrzymamy wynagrodzenie nie niższe niż przewiduje minimalna stawka krajowa brutto.

Trudniej w pracach sezonowych
Z najnowszych badań brytyjskiego urzędu statystycznego wynika, że w okresie od grudnia do lutego, liczba osób bez pracy na Wyspach wzrosła o 70 tys., a średnia płaca powiększyła się nieznacznie (0,8 proc. – to najsłabszy przyrost od 2009 r.). Analitycy informują również, że ok. 900 tys. mieszkańców UK jest bez pracy już od ponad 12 miesięcy. Stale rośnie też grupa młodych bezrobotnych (16-24 lat). Dobra wiadomość jest jednak taka, że mimo rosnącego wskaźnika bezrobocia, to wciąż jest ono niższe, niż jeszcze 12 miesięcy temu (oznacza to, że nasilenie zjawiska bezrobocia nie jest tak duże, jak w ubiegłym roku). Jak więc mają się najpopularniejsze branże, w których zatrudnienie na Wyspach znajdują Polacy?
Wynagrodzenie za opiekę nad dziećmi, czy za prace sezonowe przy zbieractwie produktów rolnych jest znacznie niższe, w stosunku do ubiegłych lat. Ponadto, już dziś większość tego typu „domowych pracodawców” nie zapewnia, ani noclegu, ani wyżywienia. A trzeba jeszcze przecież doliczyć koszty transportu! Na minusie zapisują się także zarobki w branży gastronomicznej (roczny dochód w granicach 9 tys. funtów – spadek o ok. 0,5 do 1,5 proc. w stosunku do ubiegłego roku), ogrodniczej/zielarskiej (roczny dochód w granicach 9.5 tys. funtów – spadek o ok. 7,5 proc. w stosunku do ubiegłego roku), czy na stanowisku sprzedawcy (roczny dochód w granicach: 9,7 tys. funtów – spadek o ok. 1 proc. w stosunku do ubiegłego roku).

Branże obfitości
Lepsze widoki na przyszłość mają tzw. „housekeeprzy”, gdyż średnio ich roczny przychód wzrósł o 1,5 proc. Nadal prężnie rozwija się przemysł kosmetyczny, dlatego praca w tej branży powinna przynieść nam roczny dochód w okolicach 12, 5 tys. funtów (o ok. 4,4 proc. więcej niż w ubiegłym roku). Wysokie zarobki przewidziane są na pewno dla wszelkich pracowników medycznych – lekarzy (ok. 54 tys. funtów rocznie), dentystów (ok. 46 tys. funtów rocznie), pielęgniarek (ok. 30 tys. funtów rocznie), farmaceutów (ok. 37 tys. funtów rocznie) oraz weterynarzy (ok. 16 tys. funtów rocznie).
Z pewnością opłaci się także inwestycja w kształcenie informatyczne, elektryczne oraz architektoniczne. W przypadku architektury warto jednak zastanowić się czy nie lepiej jednak poszukać pracy w Polsce, ponieważ w takim zawodzie jak projektowanie wnętrz Katowice można prężnie się rozwijać i dobrze zarabiać. W przypadku posiadania pewnego kapitału pieniądze ulokowane w branży IT na pewno nie będą pomysłem chybionym (dyrektor tego typy firmy zarabia rocznie ponad 50 tys. funtów!). Ponadto w UK mile widziani są instruktorzy prowadzący zajęcia w klubach fitness (zarabiają ok. 12 tys. funtów rocznie) oraz każdego rodzaju kierowcy wyższego szczebla (zarabiają ok. 23 tys. funtów rocznie). Dla dusz artystycznych niezłe profity przyniesie krawiectwo, szeroko pojęty design oraz projektowanie mody.

Podobne wpisy:

    Brak podobnych wpisów