Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted by on Paź 7, 2013 in Praca | 0 comments

Zdobyć zawód w Wielkiej Brytanii

Zdobyć zawód w Wielkiej Brytanii

Polacy w Wielkiej Brytanii nie są już postrzegani jedynie jako tania siła robocza. Brytyjczycy dostrzegają w nas także
specjalistów, którzy posiadają wysokie kwalifikacje oraz mają ukończone specjalistyczne kursy.

Potwierdzają to ostatnie statystyki ONS, które dowodzą, że większy odsetek imigrantów w Wielkiej Brytanii ma wyższe wykształcenie i pracuje na najlepiej opłacanych stanowiskach niż sami Brytyjczycy. Obal stereotyp niewykwalifikowanego imigranta – wybierz kurs, który pozwoli ci zdobyć dobrze płatny zawód na Wyspach.
Pracodawcy, którzy są skłonni więcej płacić, także i więcej wymagają. Dlatego w coraz większej ilości ofert o pracę wymagane jest posiadanie zaświadczeń o odbytych kursach m.in. GCSE lub NVQ. W jakich zawodach są one przydatne? Oto niektóre z nich.

Sport i rekreacja
Jeśli kochasz sport, a zamiłowanie do wszelkiej aktywności fizycznej jest twoim hobby, to po odbyciu odpowiedniego kursu możesz zostać np. instruktorem fitness, trenerem personalnym lub masażystą. Kursy na instruktora są zazwyczaj organizowane przez prywatne firmy, które oferują nawet kilkunastodniowe szkolenia (koszt ok. 1000-2000 funtów), jednak jeśli chcesz się lepiej przygotować do zawodu, warto wybrać naukę w koledżu – zazwyczaj trwa ona dłużej (np. rok), ale jest tańsza i można się więcej nauczyć. Trener personalny może zarobić ok. 25 funtów za godzinę.
Dodatkowym atautem trenera mogą być kwalifikacje do wykonywania masażu – aby odbyć naukę w tym kierunku w koledżu, najpierw trzeba zdać egzamin wstępny z matematyki i języka angielskiego. Praktycznych aspektów zawodu można także nauczyć się na odpłatnych kursach organizowanych przez np. salony spa – ich ceny wahają się zazwyczaj w granicach kilkuset funtów. A ile można zarobić?
Przykładowo masaż klasyczny kosztuje ok. 30 funtów, a profesjonalny masaż sportowy – aż 50. Jeszcze wyższe ceny są w hotelach.

Medycyna
Nawet jeśli nie posiadasz studiów medycznych czy pielęgniarskich, to możesz podjąć na Wyspach pracę np. opiekuna pacjenta – wystarczy ukończyć GCSE lub A-levels np. z biologii, angielskiego, matematyki i ewentualnie innych przedmiotów, a następnie zrobić kurs NVQ in Direct Care – Level I. Z takimi kwalifikacjami uzskasz pracę jako care assistant. W tym zawodzie zarobisz nawet 25 funtów na godzinę.

Edukacja
Jeśli posiadasz podstawowe kwalifikacje pedagogiczne zdobyte w Polsce, pamiętaj, aby zaopatrzyć się w anglojęzyczny odpis dyplomów, certyfikatów. Ponieważ Brytyjczycy sceptycznie podchodzą do wszelkich zagranicznych kwalifikacji, w tym dyplomów uczelni wyższych, pracodawcy często wymagają posiadania dyplomu PGCE, czyli Postgrafuate Certificate in Education, który można zdobyć w trybie rocznych-dwuletnich studiów podyplomowych.
Jeśli masz ukończone polskie szkolenie pedagogiczne lub z zakresu metodyki nauczania, warto także zrobić na miejscu kurs Initial Teacher Training, dzięki któremu uzyskamy Qualified Teacher Status. W tym celu należy złożyć podanie do Teaching Agency w Departamencie Edukacji (www.education.gov.uk). W Londynie doświadczeni nauczyciele mogą zarobić nawet 9 tys. funtów miesięcznie. Płaca nauczyciela kontraktowego to zazwyczaj 2-3 tys. funtów miesięcznie.

Budowlanka
Cenne na angielskim rynku pracy są także specjalistyczne licencje w branży budowlanej – najpopularniejsze są Karty CSCS (Contruction Skills Certification Scheme). Na poziomie NVQ2 Karta CSCS może dać uprawnienia m.in. supervisora, zbrojarza, dekarza, a także do
wykonywania odwiertów w ziemi. Z kolei dzięki kursom i egzaminom CPCS zdobędziesz uprawnienia operatora sprzętu budowlanego – np. koparki gąsienicowej, walca, koparko-ładowarki i innych.

Podobne wpisy: