Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted by on Sty 1, 2014 in Praca | 0 comments

Zwolniony z pracy w UK. Co robić?

Zwolniony z pracy w UK. Co robić?

Polacy są narodem bardzo chętnym do pracy, choć niekoniecznie w Polsce. Wciąż nie zmniejsza się ilość osób, które w poszukiwaniu naprawdę dobrych zarobków wyjeżdżają za granicę.

Niezmiennie jednym z najpopularniejszych krajów wśród osób szukających pracy pozostaje Wielka Brytania. Można tu spotkać zarówno studentów, którzy chcą zarobić na przyszły rok studiów, jak i budowlańców, którzy nierzadko decydują się pozostać na stałe w UK.

Walcz o swoje prawa
Sytuacja osób wyjeżdżających za chlebem za granicę jest uzależniona od wielu czynników. W grę wchodzi zakres znajomości języka angielskiego, wykształcenie, kwalifikacje oraz referencje od pracodawców. Niezależnie jednak od wszystkich posiadanych kompetencji, pracodawca może nas zwolnić, jeśli tylko uzna to za stosowne.
Każdy pracownik, który został niesłusznie zwolniony z pracy, może domagać się odszkodowania. Za granicą może to być jednak bardzo kłopotliwe, szczególnie dla osób, które nie znają angielskiego w dostatecznym stopniu. Takie osoby boją się skomplikowanych procedur, bo często nie mogą ich zrozumieć. Za granicą, podobnie jak w kraju, nieuczciwych pracodawców jest wielu. Na nieuczciwe zwolnienia pozwalają sobie zarówno małe, jak i duże firmy. Warto wiedzieć, że niesłusznie zwolnionemu pracownikowi przysługuje zarówno prawo do przywrócenia go do pracy, jak i do ubiegania się o odszkodowanie.

Profesjonalna kancelaria prawna
Zawsze warto zwrócić się do profesjonalnej kancelarii odszkodowawczej,  która może pochwalić niezwykle dużą skutecznością w odzyskiwaniu należnych odszkodowań. Warto zwrócić uwagę szczególnie na te kancelarie, w których prawnicy prowadzą sprawy w oparciu o zasadę No Win No Fee – nie ma wygranej sprawy, nie ma opłaty. W takich kancelariach często prawnicy pobierają prowizję w przypadku wygranej sprawy. Oznacza to, że klient nie ponosi żadnych kosztów wstępnych i otrzymuje wysokie odszkodowanie. To doskonała opcja w przypadku utraty pracy, kiedy przez zwolnienie z pracy borykamy się z problemami finansowymi.
Specjalista z kancelarii odszkodowawczej radzi, aby przed złożeniem skargi o niesłuszne zwolnienie najpierw porozumieć się z pracodawcą, korzystając z różnego rodzaju procedur koncyliacyjnych. Wytypowany przez Acas, specjalną doradczą koncyliacyjną i arbitrażową służbę, doradca, będzie starał się pomóc rozwiązać problem. Istnieje również opcja arbitrażu indywidualnego, gdzie sprawa jest wysłuchiwana przez niezależnego rozjemcę. Do niego należy podjęcie ostatecznej decyzji w danej sprawie.

Rekompensata
Skarga o niesłuszne zwolnienie z pracy powinna być wniesiona do Sądu Pracy najpóźniej trzy miesiące od dnia zwolnienia. Trzeba samodzielnie wykazać, że zwolnienie miało charakter niesprawiedliwy. Poszkodowany, który wygra sprawę, może liczyć na rekompensatę. Czasami udaje się również uzyskać prawo powroty do pracy (nigdy na gorsze lub gorzej opłacane stanowisko).

Odszkodowanie finansowe przysługuje m.in. w takich sytuacjach, jak niezapłacone wakacje, zwolnienie bez okresu wypowiedzenia, wykorzystywanie seksualne w pracy czy dyskryminacja na tle rasowym czy religijnym. W pewnych sytuacjach niesłusznie zwolniony pracownik może wystąpić do Sądu Pracy o przyznanie środka tymczasowego. Jeśli sąd uzna, że wniosek złożono słusznie, może zdecydować m.in. o przywrócenie pracownika na poprzednio zajmowane stanowisko. Taki wniosek można składać na przykład w sytuacji, kiedy podejrzewa się niesłuszne zwolnienie z pracy za ujawnienie działań na szkodę interesu publicznego. Trzeba pamiętać, aby nigdy nie rezygnować z walki o swoje prawa, nawet, gdy jest ona ciężka.

Gdy już dostaniesz odszkodowanie warto zakupić profesjonalne przyrządy pomiarowe i rozkręcić własną firmę. Wtedy nie będziesz już musiał przejmować się zwolnieniem z pracy.

Podobne wpisy: